מהו חוק אוויר נקי ולמה חשוב להכיר אותו

ישראל היא אחת מהמדינות שזיהום האוויר בה גורם לתחלואה ותמותה באחוזים משמעותיים. קביעה זו מגיעה בעקבות מחקרים מקיפים שנעשו על ידי ארגון הבריאות העולמי וגם הארגון לשיתוף פיתוח כלכלי. בדיוק לשם כך הגיע לעולם חוק אוויר נקי. רוב האנשים שתוהים מהו חוק אוויר נקי חשוב שידעו ויכירו את חוק זה על מנת שאפשר יהיה לקבל את האינדיקציה לגבי זיהום האוויר בישראל.

מהו חוק אוויר נקי ואיך מסבירים אותו?

חוק אוויר נקי בא להתמודד עם מפעלים בהם ישנם מקור לפליטה של חומרים מסוכנים התורמים לזיהום האוויר. המשרד להגנת הסביבה מטפל באופן מאד מוקפד בנושא ההיתרים בהתאם לנורמות החוק ולגבי ההשפעה הבריאותית של זיהום האוויר. במסגרת זו, ישנם כ175 מפעלים המסכנים את בריאות הציבור ותורמים לזיהום האוויר.

כיצד המשרד להגנת הסביבה מטפל בכך?

על מנת להבטיח בקרה פיקוח ואחריות הוקם על ידי המשרד מערך שכולל ראש אגב איכות אוויר, רכזים ברמה מקצועית גבוהה וסמנכ"ל המפקח על המפעלים. ישנם מקרים בהם ישנן הקלות כאשר מגלים שיש הפחתה בכמות הפליטה וההיתרים מפורסמים לציבור הרחב לצורך קבלת משובים והערות. ערכי הפליטה בישראל נמצאים מקבילים לטווח באירופה, הטווח כולל התאמה המבוססת על יכולות טכניות וחשוב שיהיה איזון בין הערך המקסימלי של המפעל המזהם לבין הערך הנמוך של מפעל אחר. לכל מפעל השפעה מנסיבות ייחודיות אלו ואחרות כמובן.

על מה שם דגש חוק אוויר נקי?

חוק האוויר הנקי שם דגש מהותי על ערך איכות האוויר בפרט ערכים סביבתיים שמביאים ישירות השפעה על בריאות הציבור. המשרד להגנת הסביבה דואג לבחון את הערכים הללו כל חמש שנים ותוך כך להמליץ על ההתאמות הנדרשות לוועדות הרלוונטיות בכנסת.

בבדיקות שנערכות על מפעלים הפולטים חומרים מסוכנים בפרט בתי הזיקוק הדיווחים הראשוניים לא מצביעים על חריגה משמעותית. יחד עם זאת, הניטור והדגימה חושף שחלק מהדוחות לא מדייקים ומובילים לפליטות גבוהות יותר. בחיפה ובאשדוד החריגה דורשת צעדים מתקנים.

האם יש יישום של תקנות איכות האוויר בהתאם לחוק?

יישום תקנות איכות האוויר מצריך השקעה ניכרת מהתעשייה, המותאמת ליכולותיה הכלכליות. חשוב לציין שאף מפעל לא נאלץ להיסגר בעקבות דרישות הפחתת פליטות. ההיפך הוא הנכון במקרה זה. גם בריאות הציבור וגם המוניטין של המפעלים הפועלים בקרבת היישובים זכו אל פליטות מופחתות. מפעלים שעשו צעדים בהפחתת פליטות לא רק שיפרו את המעמד שלהם מול הרגולטורים אלא גם זכו לאמון הציבור, זאת בשל העובדה שפליטת חומרים מסרטנים מעוררת חששות. ההישגים הללו מקודמים בדרך כלל כחלק ממאמצי האחריות הסביבתית שלהם. הבנת מהו חוק אוויר נקי לא מצריכה מכם התערבות מקצועית אלא פשוט ההבנה שאיכות הסביבה והאוויר הבריא טוב לנו. חשוב לעבור, להבין מה החוק מציין וכיצד הוא תורם לנו ותוך כך ליישם אותו באמצעות הליווי המקצועי הנכון במידת הצורך.

הכתבה עזרה לכם?
שתפו ברשתות
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
כתבות נוספות
שאולי תאהבו
דילוג לתוכן